Belarusiyanın Belstroytsentr, Belarus Elmi-Tədqiqat və Layihə Şəhərsalma İnstitutu”nun və “Baş Dövlət Tikinti Ekspertizası”nın baş ekspertlərindən ibarət nümayəndə heyəti bu gün ATİA-nın qonağı olub.
Belarusiyalı ekspertlərlə Azerbaycanda tikinti sahəsində layihələndirmə və ekspertiza ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan təcrübəsi ilə yaxından tanış olan qonaqlar bu görüşün onlar üçün çox faydalı olduğunu bildiriblər.
Baş ekspertlər Belarusiyada tikinti layihələrinin dövlət ekspertizasını həyata keçirən əsas qurumu təmsil etdiklərini bildirərək, qeyd ediblər ki, ölkələrində layihələrin texniki və normativ uyğunluğu yoxlanıldıqdan sonra təsdiqlənir. Tikinti sahəsində keyfiyyət və təhlükəsizlik standartları çox öməlidir və buna maksimum diqqət yetirilir.
Görüş çərçivəsində tikinti sahəsində sertifikatlaşdırma, attestasiya məsələlərinə toxunulub, şirkətlər və mütəxəssislər üçün təşkil olunan təlimlər barədə danışılıb.

A delegation of chief experts from Belstroytsentr, the Belarusian Research and Design Institute of Urban Planning, and Glavgosexpertiza visited ATIA today.
During the meeting, an extensive exchange of views took place with the Belarusian experts regarding design and construction expertise practices in Azerbaijan. The guests, who became closely acquainted with Azerbaijan’s experience, stated that the meeting was highly beneficial for them.
The chief experts noted that they represent the main institution responsible for conducting state expertise of construction projects in Belarus. They emphasized that projects in their country are approved only after their technical and regulatory compliance has been thoroughly assessed. Quality and safety standards in the construction sector are considered extremely important and receive maximum attention.
The meeting also touched upon certification and attestation issues in the construction industry, as well as training programs organized for companies and specialists.