“Süd və ət istehsalı üzrə mövcud problemlər və qida təhlükəsizliyi sahəsinə təsirlərin qiymətləndirilməsi” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi ilə “Süd və ət istehsalı üzrə mövcud problemlər və qida təhlükəsizliyi sahəsinə təsirlərin qiymətləndirilməsi” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib. “Bakı KOB evi”ndə təşkil olunmuş tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və s. dövlət qurumlarının və biznes assosiasiyalarının nümayəndələri, müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən 80-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Emin Dostiyari tədbirin məqsədinin süd və ət istehsalı sahəsində mövcud vəziyyətin müzakirəsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların fikir və təkliflərinin dinlənilməsi, eləcə də qida təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər üzrə qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılması olduğunu bildirib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, dövlət tərəfindən heyvandarlıq sektorunun inkişafının stimullaşdırılması məqsədilə sistemli dəstək mexanizmləri tətbiq olunur. 2021–2025-ci illər ərzində 25 615 baş iribuynuzlu və 8 mindən artıq xırdabuynuzlu damazlıq heyvanın alınmasına 89,8 milyon manat məbləğində güzəşt tətbiq edilib, eyni zamanda 10 mindən artıq təsərrüfat subyektinə 128 milyon manatdan çox aşağı faizli güzəştli kreditlər təqdim olunub. Xüsusi təhlükəli xəstəliklərə qarşı peyvəndləmə tədbirləri isə tam şəkildə dövlət büdcəsi hesabına həyata keçirilir. Nazir vurğulayıb ki, işğaldan azad olunmuş ərazilər heyvandarlığın inkişafı baxımından mühüm potensiala malikdir və bu ərazilərdə sektorun təşkili və inkişafı üzrə məqsədyönlü siyasət tədbirləri ardıcıl şəkildə icra olunmaqdadır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov süd və ət istehsalının qida təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu sahədə mövcud çağırışlara və məsələlərə sistemli yanaşmanın önəmini qeyd edib. O, yem bazası, baytarlıq nəzarəti, istehsal və tədarük zəncirinin təşkili, standartlara uyğunluq və maarifləndirmə kimi amillərin bir-biri ilə sıx əlaqədə olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, süd və ət sektorunda fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin dayanıqlılığının təmin olunması regionların sosial-iqtisadi inkişafı və məşğulluğun artırılması baxımından vacibdir.
Tədbir çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən heyvandarlıq sektorunun inkişafı üzrə dövlət siyasətinə və hədəflərə dair təqdimat keçirilib, sahibkarların təklifləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb.

Состоялось общественное обсуждение на тему «Существующие проблемы в производстве молока и мяса и оценка их влияния на сферу продовольственной безопасности»
Общественное обсуждение было организовано Общественным советом при Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) при поддержке Министерство сельского хозяйства Азербайджана. Мероприятие, прошедшее в «Baku SME House», собрало представителей Государственная налоговая служба при Министерстве экономики, Агентство продовольственной безопасности Азербайджана, Государственный таможенный комитет, других государственных органов, бизнес-ассоциаций, а также около 80 предпринимателей, работающих в соответствующей сфере.
Председатель Общественного совета при KOBİA Эмин Достияри отметил, что целью мероприятия является обсуждение текущей ситуации в сфере производства молока и мяса, выслушивание мнений и предложений предпринимателей, а также проведение взаимного обмена мнениями по вопросам продовольственной безопасности.
Министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов в своем выступлении подчеркнул, что государством реализуются системные механизмы поддержки для стимулирования развития животноводческого сектора. В 2021–2025 годах на приобретение 25 615 голов крупного рогатого скота и более 8 тысяч голов мелкого рогатого скота было предоставлено льгот на сумму 89,8 млн манатов, а также более 10 тысячам хозяйствующих субъектов выделено свыше 128 млн манатов льготных кредитов с низкой процентной ставкой. Вакцинация против особо опасных заболеваний полностью осуществляется за счет государственного бюджета. Министр также отметил высокий потенциал освобожденных от оккупации территорий для развития животноводства и реализацию последовательной государственной политики в данном направлении.
Председатель Правления KOBİA Орхан Мамедов подчеркнул стратегическое значение производства молока и мяса с точки зрения продовольственной безопасности и важность системного подхода к существующим вызовам. Он отметил тесную взаимосвязь таких факторов, как кормовая база, ветеринарный контроль, организация производственно-сбытовой цепочки, соответствие стандартам и просветительская работа. Было подчеркнуто, что обеспечение устойчивости микро- и малых предприятий в данном секторе имеет важное значение для социально-экономического развития регионов и роста занятости.
В рамках мероприятия Министерством сельского хозяйства была представлена презентация о государственной политике и целевых показателях развития животноводческого сектора, выслушаны предложения предпринимателей и даны ответы на их вопросы.