Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyasının (ATİA) rəhbərliyi və üzv şirkətlərin nümayəndələri Belqosproekt İnstitutunun rəhbər heyəti ilə görüş keçirib
Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyasının (ATİA) rəhbərliyi və üzv şirkətlərin nümayəndələri Belqosproekt İnstitutunun rəhbər heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı institutun fəaliyyəti, tikinti layihələrinin dövlət ekspertizasının aparılması və layihələrin texniki-normativ sənədlərə uyğunluğu barədə ətraflı məlumat alınıb.
Həmçinin institut əməkdaşları tərəfindən hazırda üzərində işlədikləri ən iri layihələrdən biri – Ağdam rayonunun Qızıl Kəngərli kəndinin layihələndirilməsi təqdim edilib. Layihə çərçivəsində Qarabağ ərazilərinin bərpası müasir yanaşmalarla həyata keçirilir, ərazilər “yaşıl” və “ağıllı” zona kimi inkişaf etdirilir. Bu da layihələrin keyfiyyət və təhlükəsizlik standartlarına cavab verməsində mühüm rol oynayır.

Руководство Ассоциации строителей и производителей Азербайджана (ATİA) и представители компаний-членов провели встречу с руководством института «Белгоспроект»
Руководство Ассоциации строителей и производителей Азербайджана (ATİA) и представители компаний-членов провели встречу с руководством института «Белгоспроект».
В ходе встречи была представлена подробная информация о деятельности института, проведении государственной экспертизы строительных проектов и соответствии проектов техническим и нормативным требованиям.
Также сотрудниками института был представлен один из крупнейших текущих проектов — проектирование села Гызыл Кенгерли Агдамского района. В рамках проекта восстановление территорий Карабаха осуществляется с применением современных подходов, а сами территории развиваются как «зелёные» и «умные» зоны. Это играет важную роль в обеспечении соответствия проектов стандартам качества и безопасности.