Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 5 dekabr tarixli Fərmanı ilə n“Kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda inşa edilməsi və ya quraşdırılması nəzərdə tutulan müvəqqəti tikililər barədə məlumatlandırma Qaydaları” təsdiq edilmişdir
Kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda inşa edilməsi və ya quraşdırılması nəzərdə tutulan müvəqqəti tikililər barədə məlumatlandırma QAYDALARI
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il
5 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmişdir.
1. Ümumi müddəalar
1.1. Bu Qaydalar Azərbaycan Respublikasının Torpaq Məcəlləsinə, Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə və bu sahədə münasibətləri tənzimləyən digər normativ hüquqi aktlara uyğun olaraq hazırlanmışdır və kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda kənd təsərrüfatının səmərəli təşkili məqsədilə inşa edilməsi və ya quraşdırılması nəzərdə tutulan müvəqqəti tikililər barədə məlumatlandırma mexanizmini (vahid uçotun aparılmasını) müəyyən edir.
1.2. Kənd təsərrüfatının səmərəli təşkil edilməsi məqsədilə kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahəsinin mülkiyyətçisi (onun yazılı razılığı ilə istifadəçisi və ya icarəçisi) (bundan sonra – sifarişçi) Bakı şəhərinin, həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının əhatə etdiyi şəhər və rayonların inzibati ərazilərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsini, digər inzibati ərazi vahidlərində isə yerli icra hakimiyyəti orqanlarını (bundan sonra – məlumatlandırılan orqan) bu Qaydalara uyğun olaraq məlumatlandırmaqla, kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda Azərbaycan Respublikası Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 3.0.16-cı maddəsinin tələblərinə uyğun müvəqqəti tikililər, yəni torpaq üzərində yerləşdirilən, qısa müddətdə, o cümlədən tikinti müddətində istifadə üçün nəzərdə tutulan, yüngül inşaat konstruksiyalarından inşa edilən və asanlıqla quraşdırılıb-sökülən tikili inşa edə və quraşdıra bilər.
1.3. Bu Qaydaların məqsədləri üçün istifadə olunan əsas anlayışlar aşağıdakı mənaları ifadə edir:
1.3.1. asanlıqla quraşdırılıb-sökülən tikili – xüsusi təyinatlı texnika cəlb edilmədən quraşdırılıb-sökülən tikili;
1.3.2. qısa müddət – mövsümi və ya sifarişçinin müraciətində göstərdiyi müddət (5 ildən çox olmamaq şərtilə);
1.3.3. torpaq üzərində yerləşdirilən tikili – torpaqla beton əsaslı bağlılığı olmayan və ya ayrı-ayrı duran dirəkaltı (dəmir-beton olmayan) bünövrələr üzərində quraşdırılan tikili;
1.3.4. yüngül inşaat konstruksiyalarından inşa edilən tikili – karkası ağac və ya divar qalınlığı 8 millimetrə qədər olan polad dirək və tirlərdən, habelə divarları və arakəsmələri metal, ağac və ya plastik lövhələrdən ibarət tikili.
1.4. Kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda müvəqqəti tikililər kənd təsərrüfatına dair texnika, avadanlıq, ot, yem, dərman (zəhərli kimyəvi maddələrin saxlanması istisna olmaqla) və digər vasitələrin müvəqqəti saxlanması, çoban evləri, yataqlar, habelə işçilərin (personalın) istirahəti, sanitariya-gigiyenası və digər məqsədlər üçün inşa edilir.
1.5. Müvəqqəti tikilinin tikinti sahəsi 300 kvadratmetrdən, hündürlüyü 5 metrdən, aşırımlarının uzunluğu 6 metrdən çox olmamalıdır.
2. Müvəqqəti tikililərə dair təqdim edilən sənədlər
2.1. Sifarişçi müvəqqəti tikili inşa etmək üçün həmin tikilinin istifadə ediləcəyi müddəti göstərməklə, məlumatlandırılan orqana şəhərsalma və tikinti fəaliyyətinin vahid informasiya təminatı sistemi (bundan sonra – sistem) vasitəsilə məlumat verir.
2.2. Sifarişçi məlumata aşağıdakı sənədləri əlavə edir:
2.2.1. sifarişçi fiziki şəxs – olduqda şəxsiyyətini təsdiq edən sənədi, hüquqi şəxs olduqda – hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışı;
2.2.2. torpaq sahəsi üzərində mülkiyyət, icarə və ya istifadə hüququnu təsdiq edən sənədi;
2.2.3. sifarişçi mülkiyyətçi olmadığı halda, tikintiyə mülkiyyətçinin yazılı razılığını;
2.2.4. müvəqqəti tikilinin təyinatı, sahəsi, hündürlüyü və aşırımlarının uzunluğu, habelə karkas və divarlarının materialının növü, torpaq üzərində yerləşdirmə üsulu göstərilməklə tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planının bölmələrini.
2.3. Bu Qaydaların 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulmuş sənədlərin Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi (bundan sonra – EHİS) vasitəsilə müvafiq dövlət orqanından (qurumundan) əldə edilməsi mümkün olduqda, həmin sənədlər sifarişçidən tələb edilmir. Belə sənədlərin EHİS vasitəsilə əldə edilməsi mümkün olmadığı hallarda onların təqdim edilməsi sifarişçinin razılığı ilə sorğu əsasında müvafiq dövlət orqanından (qurumundan) tələb olunur və ya sifarişçi tərəfindən təmin edilir.
2.4. Müvəqqəti tikilinin tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələri bu Qaydaların 1.2–1.5-ci bəndlərində müəyyən edilən tələblərə uyğun tərtib olunmalıdır.
3. Müvəqqəti tikililərə dair məlumatlandırma mexanizmi üzrə tədbirlər
3.1. Məlumatlandırılan orqan müvəqqəti tikili barədə bu Qaydaların 2-ci hissəsinə uyğun olaraq sifarişçi tərəfindən təqdim edilən məlumatların və sənədlərin sistem vasitəsilə EHİS üzərindən Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə və Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə ötürülməsini təmin edir.
3.2. Müvəqqəti tikilinin tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələrinə uyğun tikilməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi məqsədilə məlumatlandırılan orqan bu Qaydaların 2-ci hissəsinə uyğun olaraq sifarişçi tərəfindən təqdim edilən məlumatların və sənədlərin sistem vasitəsilə EHİS üzərindən Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinə ötürülməsini təmin edir.
3.3. Müvəqqəti tikililərin vahid uçotunu aparmaq məqsədilə məlumatlandırılan orqan bu Qaydaların 2-ci hissəsinə uyğun olaraq sifarişçi tərəfindən təqdim edilən məlumatları və sənədləri elektron qaydada Tikintilərin Dövlət reyestrinə (bundan sonra – Reyestr) ötürür.
3.4. Reyestri aparan orqan müvəqqəti tikililər barədə təqdim olunmuş sənədləri və məlumatların tamlığını 3 (üç) iş günü müddətində təhlil etdikdən sonra Reyestrdə uçota alır.
3.5. Bu Qaydaların 2.2-ci bəndinə uyğun olaraq Reyestrə daxil edilən sənədlər tam olmadıqda, tikinti obyekti Reyestrdə qeydə alınmır və bu barədə 3 (üç) iş günü müddətində məlumatları təqdim etmiş məlumatlandıran orqana və sifarişçiyə sistem vasitəsilə məlumat göndərilir. Bütün natamamlıqlar eyni zamanda bildirilməlidir. Sənədlərin tamlığının təmin edilməməsinin hüquqi nəticələri sifarişçiyə izah olunur. Sifarişçi məlumatı aldığı andan çatışmayan sənədləri 5 (beş) iş günü müddətində Reyestrə daxil edilməsi üçün məlumatlandıran orqana təqdim edir. Məlumatlandıran orqan tam tərkibdə təqdim edilmiş sənədləri dərhal Reyestrə ötürür.
3.6. Müvəqqəti tikililərə dair məlumatlar Reyestrdə uçota alındıqdan sonra bu barədə sifarişçiyə sistem vasitəsilə dərhal bildiriş göndərilir. Bildiriş sistemə yerləşdirildikdən sonra sifarişçinin tikinti işlərinə başlamaq hüququ yaranır.
3.7. Bu Qaydaların 2.1-ci bəndində nəzərdə tutulan məlumatda qeyd olunan müvəqqəti tikilinin istifadə müddəti başa çatdığı andan 3 (üç) iş günü ərzində həmin tikili sifarişçi tərəfindən sökülməlidir. Müvəqqəti tikili müraciətdə nəzərdə tutulmuş müddətdən əvvəl sifarişçi tərəfindən sökülə bilər. Sifarişçi müvəqqəti tikilinin söküntüsü barədə məlumatlandırılan orqana sistem vasitəsilə 10 (on) iş günü müddətində məlumat verməlidir.
3.8. Bu Qaydaların 3.7-ci bəndinə əsasən söküntü barədə məlumat verildiyi andan məlumatlandırılan orqan müvəqqəti tikilinin uçotdan çıxarılması üçün bu məlumatı dərhal Reyestrə və bu Qaydaların 3.1-ci bəndində qeyd olunan orqanlara ötürür.

Одобрены правила информирования о возведении или установке временных сооружений на землях сельскохозяйственного назначения
Правила информирования о возведении или установке временных сооружений на землях сельскохозяйственного назначения
Утверждены Указом Президента Азербайджанской Республики
от 5 декабря 2025 года.
1. Общие положения
1.1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Земельным кодексом Азербайджанской Республики, Градостроительным и Строительным кодексом Азербайджанской Республики и иными нормативными правовыми актами, регулирующими отношения в данной сфере, и определяют механизм информирования (ведение единого учёта) о временных сооружениях, планируемых к возведению или установке на землях сельскохозяйственного назначения с целью эффективной организации сельского хозяйства.
1.2. Для эффективной организации сельского хозяйства собственник земельного участка сельскохозяйственного назначения (его пользователь или арендатор при наличии письменного согласия собственника) (далее — заказчик) вправе, уведомив соответствующий орган в порядке, установленном настоящими Правилами, возводить или устанавливать временные сооружения на землях сельскохозяйственного назначения в соответствии с требованиями статьи 3.0.16 Градостроительного и Строительного кодекса Азербайджанской Республики. В городе Баку, а также на территориях городов и районов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов уведомление направляется в Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, в других административно-территориальных единицах — в местные исполнительные органы (далее — уведомляемый орган).
1.3. Используемые в настоящих Правилах основные понятия означают следующее:
1.3.1. легко устанавливаемое и демонтируемое сооружение — сооружение, устанавливаемое и демонтируемое без привлечения специализированной техники;
1.3.2. краткосрочный период — сезонный или указанный заказчиком в обращении срок (не более 5 лет);
1.3.3. сооружение, размещаемое на поверхности земли — сооружение, не имеющее бетонного основания или установленное на отдельных фундаментных опорах (не железобетонных);
1.3.4. сооружение из лёгких строительных конструкций — сооружение, каркас которого выполнен из дерева или стальных стоек и балок толщиной до 8 миллиметров, а стены и перегородки — из металлических, деревянных или пластиковых панелей.
1.4. Временные сооружения на землях сельскохозяйственного назначения возводятся для временного хранения сельскохозяйственной техники, оборудования, сена, кормов, медикаментов (за исключением хранения ядовитых химических веществ) и других средств, а также для размещения домиков пастухов, спальных помещений, зон отдыха персонала, санитарно-гигиенических и иных нужд.
1.5. Площадь временного сооружения не должна превышать 300 квадратных метров, высота — 5 метров, длина пролётов — 6 метров.
2. Документы, представляемые по временным сооружениям
2.1. Заказчик представляет уведомление о возведении временного сооружения, указав срок его использования, в уведомляемый орган через единую информационную систему градостроительной и строительной деятельности (далее — система).
2.2. К уведомлению заказчик прилагает следующие документы:
2.2.1. для физического лица — документ, удостоверяющий личность; для юридического лица — выписку из государственного реестра юридических лиц;
2.2.2. документ, подтверждающий право собственности, аренды или пользования земельным участком;
2.2.3. в случае, если заказчик не является собственником земельного участка — письменное согласие собственника на возведение сооружения;
2.2.4. архитектурно-планировочный раздел и генеральный план территории строительства, содержащие сведения о назначении временного сооружения, площади, высоте, длине пролётов, типе материалов каркаса и стен, а также способе размещения на поверхности земли.
2.3. Если документы, указанные в пункте 2.2, могут быть получены в соответствующем государственном органе (учреждении) через Информационную систему «Электронное правительство» (далее — ЕИС), они не требуются от заказчика. Если получение через ЕИС невозможно, документы запрашиваются у соответствующего органа с согласия заказчика или предоставляются заказчиком.
2.4. Архитектурно-планировочный раздел и генеральный план территории строительства временного сооружения должны быть подготовлены в соответствии с требованиями пунктов 1.2–1.5 настоящих Правил.
3. Мероприятия по механизму информирования о временных сооружениях
3.1. Уведомляемый орган обеспечивает передачу через систему и ЕИС в Министерство экономики Азербайджанской Республики и Министерство сельского хозяйства Азербайджанской Республики сведений и документов, представленных заказчиком в соответствии с разделом 2 настоящих Правил.
3.2. Для осуществления контроля за соответствием строительства архитектурно-планировочному разделу и генеральному плану территории уведомляемый орган обеспечивает передачу сведений и документов, представленных заказчиком, в Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики через систему и ЕИС.
3.3. Для ведения единого учёта временных сооружений уведомляемый орган передаёт в Государственный реестр построек (далее — Реестр) сведения и документы, указанные в разделе 2, в электронном виде.
3.4. Орган, ведущий Реестр, после анализа представленных документов и сведений на предмет полноты в течение 3 (трёх) рабочих дней осуществляет постановку временного сооружения на учёт.
3.5. Если документы, направленные в Реестр согласно пункту 2.2, являются неполными, объект строительства не принимается на учёт. В течение 3 (трёх) рабочих дней уведомляемый орган и заказчик уведомляются об этом через систему. Все неполноты должны быть указаны одновременно. Заказчику разъясняются правовые последствия неполноты документов. С момента получения уведомления заказчик обязан предоставить отсутствующие документы в течение 5 (пяти) рабочих дней. Уведомляемый орган незамедлительно направляет полный комплект документов в Реестр.
3.6. После постановки временного сооружения на учёт заказчику направляется уведомление через систему. С момента размещения уведомления в системе заказчик получает право начать строительные работы.
3.7. По истечении срока использования временного сооружения, указанного в уведомлении, оно должно быть демонтировано заказчиком в течение 3 (трёх) рабочих дней. Демонтаж может быть осуществлён и ранее. Заказчик обязан сообщить о демонтаже временного сооружения уведомляемому органу через систему в течение 10 (десяти) рабочих дней.
3.8. С момента получения уведомления о демонтаже уведомляемый орган незамедлительно передаёт сведения для снятия временного сооружения с учёта в Реестр, а также в органы, перечисленные в пункте 3.1.