“Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun 2021-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş iclası baş tutub
15 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun 2021-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş onlayn iclası baş tutub. İclas çərçivəsində iştirakçılara “Bir pəncərə” elektron sisteminin ölkə üzrə tətbiqi və genişləndirilməsinə dair mövcud vəziyyət haqqında geniş məlumat verilib, portalın təkmilləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər və gələcək hədəflər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tikinti icraatında iştirak edən aidiyyəti dövlət qurumlarının da təmsil olunduğu iclasda cari ilin 11 ayı ərzində tikinti icraatı üzrə müraciətlərlə bağlı qurumların fəaliyyətinin təhlili, 2021-ci il ərzində işçi qrupunun fəaliyyət planının icra vəziyyətini müzakirəsi aparılıb. Bununla yanaşı, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının sədrinin tapşırığına əsasən Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 82-ci maddəsinin tələblərinin təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılmasına dair hazırlanmış qanunvericilik təklifləri barədə məlumat verilib. İclasda cari ilin Fəaliyyət Planının yekun qiymətləndirilməsi və 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planının layihəsinin müzakirəsi də təşkil edilib. Hazırlanmış qanunvericilik təkliflərinin detallı müzakirəsi məqsədilə növbəti həftə ərzində işçi qrupun növbədənkənar iclasının keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib. Qeyd edək ki, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 13.07.2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Komissiyanın yaradılmasında məqsəd sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühiti yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaqdır. Komissiyanın əsas vəzifələri biznes mühitinin və beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılması, bu istiqamətdə hazırlanacaq proqram və layihələrinin həyata keçirilməsi üçün yerli və xarici ekspertləri cəlb etmək, bu sahədə dövlət orqanları və qurumlarının fəaliyyətini əlaqələndirməkdir. Qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi məqsədi ilə Komissiya tərəfindən 19 işçi qrupu yaradılıb. “Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupuna Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi rəhbərlik edir.

The meeting dedicated to the results of 2021 of the working group on “Granting construction permits” took place
On December 15, an online meeting of the Working Group on the Business Group of the Azerbaijan Council and the International Rating Commission on the results of “Providing construction permits” took place on the results of 2021. Within the framework of the meeting, the participants were given extensive information about the current situation regarding the implementation and expansion of the “One-stop shop” electronic system across the country, the work carried out in the direction of improving the portal and the future goals were exchanged. At the meeting, in which the relevant state institutions participating in the construction process were also represented, an analysis of the activities of the institutions related to the applications for the construction process during the 11 months of the current year, and a discussion of the implementation status of the working group’s action plan in 2021 were held. At the same time, according to the instructions of the chairman of the business environment and the International Rating Commission, the Republic of Azerbaijan was informed about the legislative proposals for the investigation of the state of Urban Planning and Construction Code. The meeting was also organized to discuss the final assessment of the current year’s action plan and the project of the Action Plan for 2022. It was decided to hold an extraordinary meeting of the working group in the next week to discuss the detailed legislative proposals. It should be noted that the business environment and the international ratings commission was established by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 13.07.2016. The purpose of the commission is to ensure optimal profitability of entrepreneurial activity and create a business environment based on competitive principles is to increase the country’s investment attractiveness. The main tasks of the commission are to attract local and foreign experts to improve the position of Azerbaijan in the business environment and international rankings, to attract local and foreign experts to implement the program and projects to be developed in this area, coordinate the activities of government agencies and organizations in this area. The Commission was established by the Commission by the commission to implement the objectives. The Working Group on “Providing construction permits” is headed by the State Urban Planning and Architecture Committee.