Tikinti biznesinə dair ictimai müzakirə təşkil olunub
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi, Agentlik yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə “Tikinti biznesi: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib.
Dövlət-sahibkar əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunmuş tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi və qurumlarının, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyasının nümayəndələri və tikinti biznesi ilə məşğul olan sahibkarlar iştirak ediblər.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov tədbirin tikinti biznesi sahəsində mövcud vəziyyətin və sahibkarlıq subyektlərinin qarşılaşdıqları çətinliklərin öyrənilməsi, bu sahədə dövlət-özəl əməkdaşlığının gücləndirilməsi məqsədilə təşkil olunduğunu bildirib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizin zəngin tikinti xammal ehtiyatlarına malik olmasının, aparılan geniş tikinti-quruculuq işlərinin tikinti sektorunu sahibkarlıq fəaliyyəti üçün cəlbedici etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mövcud olan təbii sərvətlər, bu ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində aparılan işlər tikinti materiallarına olan tələbatı artırmaqla, eyni zamanda sektorun inkişafı üçün yeni imkanlar açmışdır. Bununla belə son 2 ildə pandemiyanın dünya iqtisadiyyatına vurduğu ziyan tikinti bazarına da öz mənfi təsirini göstərib. Postpandemiya dövründə tikinti sektoru da prioritet sahələrdən olacaq və dövlət tərəfindən dəstəklənəcəkdir. KOBİA sədri həmçinin sektorun üzləşdiyi çətinliklərin Agentliyin diqqət mərkəzində oluduğunu vurğulayıb, təkcə 2021-ci ildə tikinti məsələləri ilə əlaqədar 200-ə yaxın müraciətin daxil olduğunu, sahə üzrə problemlərin həllində və təkliflərin öyrənilməsində ictimai müzakirələrin önəmini vurğulayıb.
Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyasının sədri Elxan Bəşirov sektorun inkişafı, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların qarşılaşdıqları çətinliklər və onların həllində dövlət-özəl əməkdaşlığına dair fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyası Kommersiya Hüquqi Şəxslərinin İttifaqının sədri Ramiz İsayev təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti və sektorun mövcud vəziyyəti barədə məlumat verib.
Tədbirdə sahibkarların sektorun inkişafına dair təklifləri və qarşılaşdıqları çətinliklər dinlənilib, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən sahibkarların çoxsaylı sualları cavablandırılıb

Организована общественная дискуссия по вопросам строительного бизнеса
Поддержка Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (Kobia), организованного государственным советом в рамках агентства «строительный бизнес: текущая ситуация и перспективы», была проведена в публичной дискуссии.
Представители Министерства экономики и учреждений, государственного таможни, государственного таможенного комитета, Государственного таможенного комитета, Государственного агентства минерального сырья, государственной ассоциации минерального сырья и архитектурных ассоциаций и предпринимателей, участвующих в строительном бизнесе.
Как сообщил председатель Общественного совета при КОБИА Фархад Гарашов, мероприятие организовано с целью изучения текущей ситуации в сфере строительного бизнеса и трудностей, с которыми сталкиваются субъекты предпринимательства, а также укрепления государственно-частного сотрудничества в этой сфере.
Председатель совета директоров KOBIA Орхан Мамедов подчеркнул, что наша страна обладает богатыми ресурсами строительного сырья, а масштабные строительные работы делают строительный сектор привлекательным для предпринимательской деятельности. Было отмечено, что имеющиеся на освобожденных от оккупации территориях природные ресурсы, проводимые работы в направлении восстановления и реконструкции этих территорий увеличили спрос на строительные материалы и одновременно открыли новые возможности для развития отрасли. Однако ущерб, нанесенный пандемией мировой экономике за последние 2 года, также оказал негативное влияние на строительный рынок. В постпандемический период строительный сектор также будет одним из приоритетных направлений и будет поддерживаться государством. Председатель КОБИА также подчеркнул, что трудности, с которыми сталкивается отрасль, находятся в центре внимания Агентства, что только в 2021 году поступило около 200 заявок, связанных с вопросами строительства, он подчеркнул важность общественных обсуждений в решении проблем в сфере и изучаю предложения.
Эльхан Баширов, председатель Ассоциации производителей строительных материалов Азербайджана, поделился своим мнением о развитии отрасли, трудностях, с которыми сталкиваются предприниматели, работающие в этой сфере, и государственно-частном сотрудничестве в их решении.
Азербайджанская ассоциация производителей строительства Рамиз Исайев, председатель Союза коммерческих юридических лиц, сообщил о деятельности организации и текущем состоянии сектора.
Событие было услышано предпринимателями по поводу развития сектора и трудностей, с которыми сталкиваются развитие сектора, и представители соответствующих правительственных учреждений ответили многие предприниматели