Sahibkarlar günü”nə həsr olunmuş “Sahibkarlığın inkişafı güclü iqtisadiyyatdır” mövzusunda tədbir keçirilib
Sahibkarlar günü”nə həsr olunmuş “Sahibkarlığın inkişafı güclü iqtisadiyyatdır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Milli Məclisin deputatı, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Ramiz İsayev çıxış ediblər.
Çıxış edənlər ölkəmizdə sahibkarlıq üçün formalaşan əlverişli mühit, dövlət dəstəyi mexanizmləri, KOBİA-nın bu sahədə gördüyü işlər, eləcə də tikinti sektorunun iqtisadiyyatda artan rolu və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq proseslərinin yaratdığı yeni imkanlardan bəhs ediblər. Sonda bir daha vurğulanıb ki, sahibkarlıq ölkənin iqtisadi inkişafında əsas aparıcı qüvvələrdən biridir və bu sahənin inkişafı ümumi rifaha mühüm töhfə verir.
Tədbirin sonunda Prezident İlham Əliyevə tədbir iştirakçıları adından müraciət qəbul olunub.
Qeyd edək ki, 2002-ci ilin 25 aprel tarixində ümummilli lider Heydər Əliyevin yerli sahibkarlarla, may ayında isə xarici iş adamları ilə tarixi görüşləri olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 21 aprel tarixli Sərəncamı ilə bu əlamətdar tarix ölkəmizdə “Sahibkarlar Günü” kimi qeyd olunur.

Состоялось мероприятие на тему «Развитие предпринимательства — сильная экономика», посвящённое Дню предпринимателей
Состоялось мероприятие на тему «Развитие предпринимательства — сильная экономика», посвящённое Дню предпринимателей. В мероприятии выступили министр экономики Микаил Джаббаров, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, депутат Милли Меджлиса, председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Амирсланов, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев, председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, председатель Правления KOBIA Орхан Мамедов, президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей Азербайджана Мамед Мусаев, а также председатель Правления Ассоциации строителей и производителей Азербайджана Рамиз Исаев. Выступающие отметили благоприятную бизнес-среду, сформированную в стране, механизмы государственной поддержки, деятельность KOBIA в данной сфере, а также растущую роль строительного сектора в экономике и новые возможности, создаваемые процессами восстановления и строительства на освобождённых территориях. В завершение было подчеркнуто, что предпринимательство является одной из ключевых движущих сил экономического развития страны и вносит значительный вклад в общее благосостояние. По итогам мероприятия от имени участников было принято обращение к Президенту Ильхаму Алиеву. Отметим, что 25 апреля 2002 года Общенациональный лидер Гейдар Алиев провёл исторические встречи с местными предпринимателями, а в мае — с иностранными бизнесменами. Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 21 апреля 2016 года эта дата отмечается в стране как «День предпринимателей».