Tikinti sektoru ilə bağlı dövlət qurumlarının və sahibkarların iştirakı ilə ictimai müzakirə təşkil olunub
Tədbirdə tikintiyə və istismara icazələrin alınmasında mövcud vəziyyət və nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə edilib, sahibkarların təklifləri dinlənilib. “Bakı KOB evi”ndə “Tikintiyə və istismara icazələrin alınması üçün tələb olunan vaxt və xərclərlə bağlı mövcud vəziyyət və onların optimallaşdırılması ilə bağlı imkanlar” mövzusunda ictimai müzakirə təşkil olunub.  Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə tikinti sektorunda fəaliyyət göstərən sahibkarlar və aidiyyəti qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.  KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Samir Abdullayev tədbirin tikinti sektorunda qanunvericiliyin tələbləri, tikinti və istismara icazələrin verilməsi, bu sahədə KOB subyektlərinin qarşılaşdığı çətinliklərin dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı çərçivəsində müzakirə edilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə təşkil olunduğunu bildirib.  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev qeyd edib ki, tikinti və istismara icazələrin verilməsi sahəsində görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlərlə bağlı ictimai müzakirənin təşkili sektor üzrə çağırışlarla bağlı fikir mübadiləsinin aparılması, işlərin koordinasiyalı təşkili və dövlət-özəl sektor əməkdaşlığının inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Belə tədbirlər həmçinin mövcud prosedurların optimallaşdırılması və müvafiq sahədə islahatların həyata keçirilməsi üçün faydalıdır. Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəisi Read Qasımov bildirib ki, tikinti sahəsinin rəqəmsallaşdırılmasına dair “Elektron Tikinti Portalı” 2019-cu ildə istifadəyə verilib. Hazırda bütün proseslər tam rəqəmsal formatda həyata keçirilir ki, bu da şəffaflığı və etimadı təmin edir. Sektor üzrə islahatlar və proseslərin təkmilləşdirilməsi üzərində sistemli işlər davam etdirilir. Paytaxtın uzunmüddətli inkişafını müəyyən edən əsas sənəd Bakı şəhərinin 2040-cı ilədək Baş Planıdır. Bu sənəd paytaxtın inkişafına aydın istiqamət verir: hər yeni layihə ümumi konsepsiya ilə uzlaşdırılır, xaotik tikinti istisna olunur, yaşayış, biznes və ictimai məkanlar arasında balans qorunur, şəhərin memarlıq siması isə saxlanılır.  KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov tikinti və istismar icazələri ilə bağlı prosedurların sadələşdirilməsinin, xüsusilə də elektron icazə sistemlərinin tətbiqinin KOB-lar üçün yeni imkanlar açdığını qeyd edib. Bu, KOB-ların vaxt və vəsait itkisini minimuma endirir, fəaliyyətlərini daha çevik qurmasına şərait yaradır və biznes mühitinin inkişafına töhfə verir. Bununla belə, icazə prosedurlarının dəyişdirilməsi zamanı bunun sahibkarların fəaliyyətinə təsiri əvvəlcədən ciddi təhlillər əsasında qiymətləndirilməli, müraciətlərin qəbulu və cavablandırılması üçün vahid elektron platformanın imkanları genişləndirilməli, KOB-ların bu sahədə vaxt və vəsait itkilərinin azaldılması üçün rəqəmsal həllərin və innovativ yanaşmaların dəstəklənməsi diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. KOBİA sədri qeyd edib ki, sahibkarlar mövcud qanunvericilik və normativ tələblərlə yaxından tanış olmalı, elektron icazə platformalarından aktiv istifadə etməli və rəqəmsal imzalarla işləməyi vərdişə çevirməli, icazə prosedurlarında vaxt itkisini minimuma endirmək üçün bütün zəruri sənədləri əvvəlcədən tam hazırlamalıdır. KOBİA bu sahədə sahibkarlara zəruri əlaqələndirmə və dəstək göstərməkdə davam edəcəkdir.  Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev qeyd edib ki, tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi sahəsində rəqəmsallaşdırma, prosedurların sadələşdirilməsi sahəsində tədbirlər görülüb, bununla belə müvafiq istiqamətdə   proseslərin daha da optimallaşdırılması sahibkarların gözləntiləri sırasındadır. Tədbirdə sahibkarların təklifləri və qarşılaşdıqları çətinliklər dinlənilib, onların həlli ilə bağlı müzakirələr aparılıb, sualları cavablandırılıb.  KOBİA-ya istinadən

Было организовано общественное обсуждение по строительному сектору с участием государственных органов и предпринимателей
Было организовано общественное обсуждение по строительному сектору, на котором рассматривались текущая ситуация и планируемые меры по получению разрешений на строительство и эксплуатацию, а также были выслушаны предложения предпринимателей.
Обсуждение на тему «Текущее состояние по времени и затратам, требуемым для получения разрешений на строительство и эксплуатацию, и возможности их оптимизации» прошло в «Доме КОБ Баку».
Мероприятие было организовано Общественным советом при Агентстве по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) при поддержке Главного управления архитектуры и градостроительства города Баку при Государственном комитете по градостроительству и архитектуре и Национальной конфедерации предпринимателей (работодателей) Азербайджана. В обсуждении приняли участие предприниматели строительного сектора и представители соответствующих органов власти.
Самир Абдуллаев, председатель Общественного совета при KOBİA, отметил, что мероприятие было организовано для обсуждения в рамках сотрудничества государства и частного сектора соблюдения требований законодательства в строительстве, вопросов выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию, трудностей, с которыми сталкиваются субъекты МСБ в данной сфере, а также расширения сотрудничества.
Вусал Шихалиев, руководитель сектора экономической политики и вопросов промышленности Администрации Президента Азербайджанской Республики, подчеркнул, что организация общественного обсуждения проводимых и планируемых мероприятий в сфере выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию важна для обмена мнениями по вызовам сектора, координации работы и развития сотрудничества государства и частного сектора. Такие мероприятия также полезны для оптимизации действующих процедур и проведения соответствующих реформ.
Реад Гасымов, начальник Главного управления архитектуры и градостроительства города Баку, отметил, что портал «Электронное строительство» был введён в эксплуатацию в 2019 году для цифровизации строительного сектора. В настоящее время все процессы полностью цифровые, что обеспечивает прозрачность и доверие. Системная работа по реформированию сектора и совершенствованию процессов продолжается. Основным документом, определяющим долгосрочное развитие столицы, является Генплан города Баку до 2040 года, который задаёт чёткое направление развития: каждый новый проект согласуется с общей концепцией, исключается хаотичное строительство, поддерживается баланс между жилыми, деловыми и общественными пространствами, сохраняется архитектурный облик города.
Орхан Мамедов, председатель KOBİA, подчеркнул, что упрощение процедур, связанных с выдачей разрешений на строительство и эксплуатацию, в частности через электронные системы разрешений, открывает новые возможности для субъектов МСБ. Это минимизирует потери времени и ресурсов, позволяет более гибко организовывать деятельность и способствует развитию бизнес-среды. При этом изменения в процедурах выдачи разрешений должны заранее оцениваться с точки зрения их влияния на деятельность предпринимателей, возможности единой электронной платформы для приёма и обработки заявлений должны расширяться, а цифровые решения и инновационные подходы — поддерживаться для снижения потерь времени и ресурсов субъектов МСБ. Предприниматели должны хорошо знать действующее законодательство и нормативные требования, активно использовать электронные платформы разрешений, применять цифровые подписи и заранее подготовить все необходимые документы, чтобы минимизировать потери времени. KOBİA продолжит оказывать координационную поддержку предпринимателям в этой сфере.
Мамед Мусаев, президент Национальной конфедерации предпринимателей (работодателей) Азербайджана, отметил, что в сфере выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию были проведены мероприятия по цифровизации и упрощению процедур. Тем не менее дальнейшая оптимизация соответствующих процессов остаётся одной из ожиданий предпринимателей.
Во время мероприятия были выслушаны предложения предпринимателей, обсуждались пути решения проблем и даны ответы на вопросы.