2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında 1988 ailə kirayə üsulu ilə mənzil sahibi olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 yanvar 2019-cu il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu tərəfindən şəxsi yığımları yetərli olmayan vətəndaşların mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizminin icrası uğurla davam etdirilir.
2025-ci il oktyabrın 1-nə olan məlumata görə, bu mexanizm vasitəsilə 8245 vətəndaş və ya ailə özünün mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb ki, bunların da 1988-i cari ilin yanvar-sentyabr aylarında bağlanmış müqavilələrin payına düşür. Satmaq öhdəliyi ilə kirayə yolu ilə mənzil sahibi olan vətəndaşların 58 faizindən çoxunu gənclər və gənc ailələr təşkil edir.
Qeyd edək ki, indiyədək satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi çərçivəsində Fond tərəfindən vətəndaşlara 17 ünvanda mənzillər təqdim edilib. Onlardan 8-i Bakı şəhərində, 6-sı Abşeron rayonunda, 3-ü isə Sumqayıt şəhərində yerləşir.
Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə (məktəb, bağça, səhiyyə ocaqları) yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir edilib, isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, eyni zamanda həmin mənzillərin mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb.

1,988 Families Became Homeowners Through the Rent-to-Own Mechanism in January–September 2025
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, dated January 25, 2019, the implementation of the rent-to-own mechanism by the Mortgage and Credit Guarantee Fund continues successfully, with the aim of improving the housing conditions of citizens whose personal savings are insufficient to purchase housing.
As of October 1, 2025, a total of 8,245 citizens or families have improved their housing conditions through this mechanism, of which 1,988 contracts were concluded during January–September 2025. More than 58% of those who became homeowners through the rent-to-own mechanism are young people and young families.
To date, within the framework of the rent-to-own mechanism, the Fund has provided apartments to citizens in 17 residential complexes — 8 in Baku, 6 in Absheron district, and 3 in Sumgayit city.
The offered apartments are located in residential complexes with large courtyards suitable for recreation and in close proximity to key infrastructure facilities such as schools, kindergartens, and healthcare institutions. All apartments are newly constructed and have been renovated using modern building materials. They are equipped with heating systems (including combi units), as well as water, gas, and electricity meters. Ownership rights to these apartments have been officially registered.