Azərbaycanda tikinti və istismar icazələrinin verilməsi prosesində sahibkarların üzləşdiyi müəyyən çətinliklər hələ də qalmaqdadır.
Bunu İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov agentliyin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Tikintiyə və istismara icazələrin alınması üçün tələb olunan vaxt və xərclərlə bağlı mövcud vəziyyət və onların optimallaşdırılması imkanları” mövzusunda tədbirdə deyib.
Onun sözlərinə görə, cari il ərzində agentliyə tikinti sektoruna dair bir sıra müraciətlər daxil olub: “Onların böyük əksəriyyəti müvafiq icazələrin verilməsi ilə bağlıdır. Bundan əlavə, müraciətlər mülkiyyət hüquqlarının rəsmiləşdirilməsi zamanı yaranan çətinlikləri, tikinti aparılan sahədə ağacların köçürülməsi məsələlərini, tikinti materiallarının istehsalı üçün ‘Dağ-mədən ayırması” aktının əldə olunmasını, həmçinin sahibkarlara məxsus torpaq sahələrinin təyinatının dəyişdirilməsi ilə bağlı problemləri əhatə edib”.
O.Məmmədov qeyd edib ki, icazə prosedurlarında dəyişikliklər sahibkarların fəaliyyətinə təsir baxımından əvvəlcədən ciddi təhlillər əsasında qiymətləndirilməli, müraciətlərin qəbulu və cavablandırılması üçün vahid elektron platforma tam funksional şəkildə tətbiq olunmalıdır: “Eyni zamanda, KOB-ların vaxt və vəsait itkilərinin azaldılması üçün rəqəmsal həllər, innovativ yanaşmalar və pilot layihələr dəstəklənməlidir”.
“Sahibkarlar tikinti icazələrinin verilmə prosedurlarının sadələşdirilməsini gözləyirlər”
Azərbaycanda tikinti icazələrinin verilməsi ilə bağlı prosedurların sadələşdirilməsi və müddətlərin azaldılmasına ehtiyac var.
Bunu Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Tikintiyə və istismara icazələrin alınması üçün tələb olunan vaxt və xərclərlə bağlı mövcud vəziyyət və onların optimallaşdırılması imkanları” mövzusunda tədbirdə deyib.
Onun sözlərinə görə, 2024-cü ildə Azərbaycanda tikinti icazələrinin verilməsi üçün 18 prosedurun icrası orta hesabla 100-112 gün tələb olunurdu: “Hazırda bu göstəricilər əhəmiyyətli dərəcədə azaldılaraq 9 prosedur və 40 günə endirilib”.
M.Musayev əlavə edib ki, 2025-ci ilin ilk yarısında bu müddət 98 günə qədər azaldılsa da, sahibkarlar prosedurların daha da sadələşdirilməsini və çevikliyin artırılmasını gözləyirlər: “Hazırda sahibkarlar tikinti və icazələrlə bağlı məsələləri müxtəlif dövlət qurumlarına yönləndirmək məcburiyyətində qalır ki, bu da prosesin uzanmasına və hüquqi qeyri-müəyyənliklərin yaranmasına səbəb olur”.
Tikintiyə icazənin əvvəllər yubanmasının səbəbləri açıqlanıb
Azərbaycanda tikintiyə icazə prosesində əvvəlki yubanmalar əsasən texniki və keçid dövrü səbəbləri ilə bağlı olub.
Bunu Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəisi Read Qasımov İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə “Tikintiyə və istismara icazələrin alınması üçün tələb olunan vaxt və xərclərlə bağlı mövcud vəziyyət və onların optimallaşdırılması ilə bağlı imkanlar” adlı tədbirdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, son illər elektron tikinti portalının müxtəlif dövlət qurumları ilə inteqrasiyası vaxt aparsa da, artıq sistem tam formalaşdırılıb və stabil işləyir: “Əvvəllər inteqrasiya olunmuş dövlət qurumlarının texniki imkanları və prosedur uyğunluqları səbəbindən müəyyən yubanmalar müşahidə olunurdu. Lakin bu proses artıq yoluna düşüb. Əlavə olaraq, açıq rejimdə sənədlərdə çatışmazlıq aşkarlanarsa, həmin gün sifarişçiyə yönləndirilir və sənədin yenidən yüklənməsi təmin edilir”.
R. Qasımov qeyd edib ki, sahibkarlar və vətəndaşların elektron sistemlə tanışlığı da müəyyən vaxt tələb edib: “Bəzi hallarda sahibkar icazənin verilmədiyini iddia etsə də, araşdırmalar zamanı sənədlərin portala tam yüklənmədiyi üzə çıxırdı. Bu kimi məsələlərin qarşısını almaq üçün komitə mütəmadi görüşlər keçirir, rəsmi kanallarla məlumatlandırma aparır”.

В Азербайджане по-прежнему сохраняются определённые трудности, с которыми сталкиваются предприниматели в процессе получения разрешений на строительство и эксплуатацию.
Об этом заявил председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) при Министерстве экономики Орхан Мамедов на мероприятии, организованном агентством на тему «Текущее состояние по времени и затратам, требуемым для получения разрешений на строительство и эксплуатацию, и возможности их оптимизации».
По его словам, в текущем году в агентство поступил ряд обращений, связанных со строительным сектором: «Большая их часть касается выдачи соответствующих разрешений. Кроме того, обращения охватывали сложности, возникающие при оформлении прав собственности, вопросы пересадки деревьев на строительных площадках, получение акта „Горно-рудное отведение“ для производства строительных материалов, а также проблемы, связанные с изменением назначения земельных участков, принадлежащих предпринимателям».
О. Мамедов отметил, что изменения в разрешительных процедурах должны предварительно оцениваться на основе тщательного анализа их влияния на предпринимательскую деятельность, а единая электронная платформа для приёма и обработки обращений должна быть внедрена в полном объёме: «Одновременно, для сокращения временных и финансовых издержек малого и среднего бизнеса необходимо поддерживать цифровые решения, инновационные подходы и пилотные проекты».
«Предприниматели ожидают дальнейшего упрощения процедур выдачи строительных разрешений»
В Азербайджане существует необходимость в упрощении процедур и сокращении сроков, связанных с выдачей строительных разрешений.
Об этом заявил президент Национальной конфедерации предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев на указанном мероприятии, организованном KOBİA.
По его словам, в 2024 году выполнение 18 процедур для получения разрешений на строительство в среднем занимало 100–112 дней: «В настоящее время эти показатели существенно сокращены — до 9 процедур и 40 дней».
М. Мусаев добавил, что, несмотря на то, что в первой половине 2025 года данный срок был сокращён до 98 дней, предприниматели ожидают дальнейшего упрощения процедур и повышения их оперативности: «В настоящее время предприниматели вынуждены обращаться в различные государственные органы по вопросам, связанным со строительством и разрешениями, что приводит к затягиванию процесса и созданию правовой неопределённости».
Причины прежних задержек в выдаче строительных разрешений раскрыты
Прежние задержки в процессе выдачи разрешений на строительство в Азербайджане были связаны в основном с техническими и переходными факторами.
Об этом заявил начальник Главного управления архитектуры и градостроительства города Баку при Государственном комитете по градостроительству и архитектуре Реад Гасымов на мероприятии, организованном KOBİA.
По его словам, в последние годы, несмотря на то, что интеграция портала «Электронное строительство» с различными государственными структурами заняла определённое время, система уже полностью сформирована и функционирует стабильно: «Ранее задержки возникали из-за технических возможностей и согласования процедур интегрированных государственных органов. Однако этот процесс уже налажен. Кроме того, в режиме открытого доступа, если в документах выявляются недостатки, они в тот же день возвращаются заказчику, и обеспечивается повторная загрузка исправленного документа».
Р. Гасымов также отметил, что знакомство предпринимателей и граждан с электронной системой также потребовало определённого времени: «В ряде случаев предприниматели утверждали, что разрешение не было выдано, однако при проверке выяснялось, что документы не были полностью загружены в портал. Для предотвращения подобных ситуаций комитет регулярно проводит встречи и информирует через официальные каналы».