Ölkədə əmək sahəsinə aid yeni dövlət standartları qəbul edilib
Yeni dövlət standartlarının tətbiqi peşə risklərinə qarşı fərdi mühafizə vasitələrinin təhlükəsizlik tələblərini müəyyən etməklə iş mühitində etibarlı və sağlam əmək şəraitinin formalaşmasına töhfə verəcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) tərəfindən əmək sahəsində 41 yeni dövlət standartı qəbul edilib:
• AZS EN 1497:2025  “Fərdi yıxılmadan mühafizə avadanlıqları – Xilasedici kəmərlər”
• AZS EN 14126:2025  “Qoruyucu geyim – İnfeksion törədicilərə qarşı qoruyucu geyim üçün texniki səmərəlilik tələbləri və sınaq üsulları”
• AZS EN 17353:2025  “Qoruyucu geyimlər – Orta riskli vəziyyətlər üçün daha yaxşı görünmə qabiliyyətinə malik avadanlıqlar- Sınaq üsulları və tələblər”
• AZS ISO 12402 – 2:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 2: Xilasedici jiletlər (texniki səmərəlilik səviyyəsi 275) — Təhlükəsizliyə dair tələblər”
• AZS ISO 12402 – 3:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 3: Xilasedici jiletlər (texniki səmərəlilik səviyyəsi 150) — Təhlükəsizliyə dair tələblər
• AZS ISO 12402 – 4:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 4: Xilasedici jiletlər (texniki səmərəlilik səviyyəsi 100) — Təhlükəsizliyə dair tələblər”
• AZS ISO 12402 – 5:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 5: Üzmə qabiliyyətinə malik köməkçi vasitələr (səviyyə 50) — Təhlükəsizliyə dair tələblər”
• AZS ISO 12402 – 6:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 6: Xüsusi təyinatlı xilasedici jiletlər və üzmə qabiliyyətinə malik köməkçi vasitələr — Təhlükəsizliyə dair tələblər və əlavə sınaq üsulları.”
• AZS ISO 12402 – 8:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 8: Aksesuarlar — Təhlükəsizliyə dair tələblər və sınaq üsulları”
• AZS ISO 12402 – 9:2025 “Fərdi flotasiya vasitələri — Hissə 9: Qiymətləndirmə”
• AZS ISO 13506 – 1:2025 “İstilik və alovdan qoruyucu geyim — Hissə 1: Xüsusi geyimlər üçün sınaq üsulu — Alətlərlə təchiz olunmuş manekendən istifadə edərək ötürülən enerjinin ölçülməsi”
• AZS ISO 13997:2025 “Qoruyucu geyim — Mexaniki xüsusiyyətlər — İti predmetlərin kəsici təsirinə qarşı müqavimətin təyini”
• AZS ISO 15831:2025 “Geyim. Fizioloji təsirlər Termomaneken üzərində istilik izolyasiyasının ölçülməsi üsulu”
• AZS ISO 16321 – 3:2025 “Əmək mühitində istifadə üçün göz və üz qoruyucu vasitələr — Hissə 3: Torlu qoruyucular üzrə əlavə tələblər”
• AZS ISO 18526-3:2025 “Gözlərin və üzün mühafizəsi – Sınaq üsulları – Hissə 3: Fiziki və mexaniki xassələr”
• AZS ISO 19918:2025 “Qoruyucu geyim – Kimyəvi maddələrə qarşı mühafizə – Aşağı buxar təzyiqinə malik kimyəvi maddələrin materiallar vasitəsilə kumulyativ nüfuzetməsinin ölçülməsi”
• AZS ISO 20471:2025 “Yüksək görünmə qabiliyyətinə malik geyimlər – Sınaq üsulları və tələblər”
• AZS ISO 16321 – 2:2025 “Əmək mühitində istifadə üçün göz və üz qoruyucu vasitələr — Hissə 2: Qaynaq və əlaqəli üsulların tətbiqi zamanı istifadə olunan qoruyucu vasitələrə dair əlavə tələblər”
• AZS ISO 18640-2:2025  “Yanğınsöndürənlər üçün nəzərdə tutulmuş qoruyucu geyimlər. Fizioloji təsirlər Hissə 2: Yanğınsöndürənlərin geyindiyi qoruyucu geyimlərin yaratdığı fizioloji istilik yükünün təyini”
• AZS EN 12628:2025 “Dayvinq aksesuarları. Kombinə edilmiş üzmə qabiliyyətinə malik vasitələr və xilasetmə vasitələri. Funksionallıq və təhlükəsizliklə bağlı tələblər, sınaq üsulları”
• AZS ISO/TS 30431:2025 “İnsan resurslarının idarə olunması — İdarəetmə üzrə göstəricilər toplusu”
• AZS ISO/TS 30425:2025 “İnsan resurslarının idarəolunması — İşçi qüvvəsinin əlçatanlığı üzrə göstəricilər qrupu”
• AZS ISO/TS 30411:2025 “İnsan resurslarının idarə olunması. İşə qəbul keyfiyyəti ölçüsü”
• AZS ISO 24178:2025 “İnsan resurslarının idarə olunması – Təşkilati mədəniyyət üzrə göstəricilər klasteri”
• AZS ISO 3463:2025 “Kənd və meşə təsərrüfatları üçün traktorlar – Aşmaya qarşı qoruyucu konstruksiyalar (ROPS) – Dinamik sınaq üsulu və qəbul şərtləri”
• AZS ISO 5006:2025 “Torpaq işləri aparan maşınlar —Operatorun görmə sahəsi — Sınaq üsulu və effektivliyə dair meyarlar”
• AZS ISO 10819:2025 “Mexaniki vibrasiya və şok. Ələ və qola ötürülən vibrasiya. Əlcəklərin ovucda vibrasiya ötürmə qabiliyyətinin ölçülməsi və qiymətləndirilməsi”
• AZS ISO 18640-1:2025 “Yanğınsöndürənlər üçün nəzərdə tutulmuş qoruyucu geyimlər.
• Fizioloji təsirlər. Hissə 1: Tərləyən gövdə strukturundan istifadə olunmaqla istiliyin və nəmin ötürülməsinin birgə ölçülməsi”
• AZS ASTM E50:2025 “Metalların, filizlərin və əlaqədar materialların kimyəvi analizi üçün cihazlar, reagentlər və təhlükəsizlik məsələləri üzrə Standart Təcrübələr”
• AZS ISO/TS 30410:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi — İşə qəbulun təsiri göstəricisi”
• AZS ISO/TS 30427:2025 “İnsan resurslarının idarı edilməsi – Xərc göstəriciləri klasteri”
• AZS ISO 30430:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi — İşə qəbul göstəriciləri klasteri”
• AZS ISO 13995:2025 “Qoruyucu geyimlər — Mexanik xüsusiyyətlər — Materialların dəlinməyə və dinamik yırtılmasına qarşı davamlılığının təyini üçün sınaq üsulu”
• AZS ISO/TS 30421:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi — İşçi dövriyyəsi və işçilərin vəzifədə saxlanması göstəriciləri”
• AZS ISO/TS 30433:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi — Varisliyin planlaşdırılması üzrə göstəricilər klasteri”
• AZS ГОСТ 31581:2025 “Lazer təhlükəsizliyi. Lazer məmulatlarının işlənib-hazırlanması və istismarı zamanı ümumi təhlükəsizlik tələbləri”
• AZS ISO 11014:2025 “Kimyəvi məhsullar üzrə təhlükəsizlik pasportu – Bölmələrin məzmunu və ardıcıllığı”
• AZS ISO 23326:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi – İşçilərin işə bağlılığı – Rəhbər qaydalar”
• AZS ISO/TR 30406:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi – Təşkilatlar dayanıqlı məşğulluğun idarə edilməsi”
• AZS ISO/TS 30407:2025 “İnsan resurslarının idarə edilməsi – Hər işə qəbul üzrə xərclər”
• AZS ISO/TS 24179:2025 “İnsan resurslarının idarə olunması.Əmək sağlamlığı və təhlükəsizliyi üzrə göstəricilər”
Sözügedən dövlət standartları xilasedici jiletlərin fərqli səviyyələrinə və müxtəlif qoruyucu geyimlərə dair, həmçinin infeksion törədicilər, mexaniki zədələnmələr, kimyəvi təsirlərə qarşı təhlükəsizlik tələblərini, eləcə də insan resurslarının idarəedilməsinə dair göstəricilərə olan tələbləri müəyyən edir.
Yeni dövlət standartlarının tətbiqində məqsəd iş mühitində yarana biləcək təhlükələr barədə işçi heyətin məlumatlılığının artırılması, işçilərin fiziki və psixoloji rifahının təmin edilməsi, insan həyatına və sağlamlığına mənfi təsir göstərən risklərin azaldılmasıdır.
Qeyd edək ki, yeni dövlət standartları “Əmək sahəsində” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitədə (AZSTAND/TK 21) konsensus əsasında qəbul olunub və AZSTAND tərəfindən Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.

Принятие новых государственных стандартов, определяющих требования безопасности к средствам индивидуальной защиты от профессиональных рисков, будет способствовать созданию безопасных и здоровых условий труда.
Азербайджанским институтом стандартизации (AZSTAND), находящимся в ведении Государственного агентства по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики, утверждено 41 новый государственный стандарт в сфере труда:
- AZS EN 1497:2025 «Средства индивидуальной защиты от падения с высоты — Спасательные пояса»
- AZS EN 14126:2025 «Защитная одежда — Требования к эффективности и методы испытаний защитной одежды против инфекционных агентов»
- AZS EN 17353:2025 «Защитная одежда — Средства с повышенной видимостью для ситуаций среднего риска — Методы испытаний и требования»
- AZS ISO 12402-2:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 2: Спасательные жилеты (уровень эффективности 275) — Требования безопасности»
- AZS ISO 12402-3:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 3: Спасательные жилеты (уровень эффективности 150) — Требования безопасности»
- AZS ISO 12402-4:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 4: Спасательные жилеты (уровень эффективности 100) — Требования безопасности»
- AZS ISO 12402-5:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 5: Средства вспомогательной плавучести (уровень 50) — Требования безопасности»
- AZS ISO 12402-6:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 6: Спасательные жилеты и вспомогательные средства плавучести специального назначения — Требования безопасности и дополнительные методы испытаний»
- AZS ISO 12402-8:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 8: Аксессуары — Требования безопасности и методы испытаний»
- AZS ISO 12402-9:2025 «Средства индивидуальной плавучести — Часть 9: Оценка»
- AZS ISO 13506-1:2025 «Одежда, защищающая от тепла и пламени — Часть 1: Метод испытания специальной одежды — Измерение переданной энергии с использованием манекена с датчиками»
- AZS ISO 13997:2025 «Защитная одежда — Механические свойства — Определение устойчивости к порезам острыми предметами»
- AZS ISO 15831:2025 «Одежда. Физиологические эффекты. Метод измерения теплоизоляции с использованием термоманекена»
- AZS ISO 16321-3:2025 «Средства защиты глаз и лица для использования в рабочей среде — Часть 3: Дополнительные требования к сетчатым защитам»
- AZS ISO 18526-3:2025 «Защита глаз и лица — Методы испытаний — Часть 3: Физические и механические свойства»
- AZS ISO 19918:2025 «Защитная одежда — Защита от химических веществ — Измерение кумулятивного проникновения через материалы химических веществ с низким давлением пара»
- AZS ISO 20471:2025 «Одежда повышенной видимости — Методы испытаний и требования»
- AZS ISO 16321-2:2025 «Средства защиты глаз и лица для использования в рабочей среде — Часть 2: Дополнительные требования к защитам, используемым при сварке и аналогичных процессах»
- AZS ISO 18640-2:2025 «Защитная одежда для пожарных. Физиологические эффекты. Часть 2: Определение тепловой нагрузки, создаваемой защитной одеждой пожарных»
- AZS EN 12628:2025 «Дайвинг-аксессуары. Комбинированные плавучие и спасательные средства. Требования к функциональности и безопасности, методы испытаний»
- AZS ISO/TS 30431:2025 «Управление человеческими ресурсами — Набор показателей управления»
- AZS ISO/TS 30425:2025 «Управление человеческими ресурсами — Группа показателей доступности рабочей силы»
- AZS ISO/TS 30411:2025 «Управление человеческими ресурсами — Оценка качества найма»
- AZS ISO 24178:2025 «Управление человеческими ресурсами — Кластер показателей организационной культуры»
- AZS ISO 3463:2025 «Тракторы для сельского и лесного хозяйства — Защитные конструкции при опрокидывании (ROPS) — Метод динамических испытаний и условия приёмки»
- AZS ISO 5006:2025 «Землеройные машины — Поле зрения оператора — Методы испытаний и критерии эффективности»
- AZS ISO 10819:2025 «Механические вибрации и удары. Вибрация, передаваемая руке и предплечью. Измерение и оценка вибрации, передаваемой перчатками»
- AZS ISO 18640-1:2025 «Защитная одежда для пожарных. Физиологические эффекты. Часть 1: Совместное измерение передачи тепла и влаги с использованием потеющего торса»
- AZS ASTM E50:2025 «Стандартные практики по приборам, реактивам и вопросам безопасности для химического анализа металлов, руд и связанных материалов»
- AZS ISO/TS 30410:2025 «Управление человеческими ресурсами — Показатель влияния найма»
- AZS ISO/TS 30427:2025 «Управление человеческими ресурсами — Кластер показателей затрат»
- AZS ISO 30430:2025 «Управление человеческими ресурсами — Кластер показателей найма»
- AZS ISO 13995:2025 «Защитная одежда — Механические свойства — Метод испытания устойчивости материалов к проколу и динамическому разрыву»
- AZS ISO/TS 30421:2025 «Управление человеческими ресурсами — Показатели текучести кадров и удержания сотрудников»
- AZS ISO/TS 30433:2025 «Управление человеческими ресурсами — Кластер показателей планирования преемственности»
- AZS ГОСТ 31581:2025 «Лазерная безопасность. Общие требования безопасности при разработке и эксплуатации лазерных изделий»
- AZS ISO 11014:2025 «Паспорт безопасности химической продукции — Содержание и последовательность разделов»
- AZS ISO 23326:2025 «Управление человеческими ресурсами — Вовлечённость сотрудников — Руководящие принципы»
- AZS ISO/TR 30406:2025 «Управление человеческими ресурсами — Управление устойчивой занятостью в организациях»
- AZS ISO/TS 30407:2025 «Управление человеческими ресурсами — Затраты на один процесс найма»
- AZS ISO/TS 24179:2025 «Управление человеческими ресурсами — Показатели охраны труда и безопасности»
Эти государственные стандарты определяют требования безопасности к спасательным жилетам различных уровней, различным видам защитной одежды, а также к средствам защиты от инфекционных агентов, механических повреждений и химических воздействий, включая показатели в области управления человеческими ресурсами.
Цель внедрения новых государственных стандартов — повышение осведомлённости работников о возможных рисках на рабочем месте, обеспечение физического и психологического благополучия сотрудников, а также снижение рисков, отрицательно влияющих на здоровье и жизнь человека.
Следует отметить, что новые государственные стандарты были утверждены на основе консенсуса Технического комитета по стандартизации в сфере труда (AZSTAND/TK 21) и внесены в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации Азербайджанского института стандартизации (AZSTAND).