Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarı ilə “Qovlar şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş planı” təsdiq edilib
Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarı ilə “Qovlar şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş planı” təsdiq edilib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan sənəd Qovların ilk strateji inkişaf konsepsiyası olmaqla şəhərdə müasir və komfortlu yaşayış mühitinin yaradılması, kənd təsərrüfatı torpaqlarının qorunması və tarixi kimliyin saxlanmasını hədəfləyir.
Tovuz rayonunun ərazisində yerləşən Qovlar 2012-ci ildən şəhər statusu daşıyır. Təsdiqlənmiş plana əsasən, burada 2027-ci ildən etibarən yeni yaşayış massivlərinin tikintisinə başlanılacaq. Xüsusilə şəhərin mərkəzində köhnə tikililər sökülərək, onların yerində 5-8 mərtəbəli müasir yaşayış kompleksləri inşa ediləcək.
Proqnozlara əsasən, 2027-ci ilə qədər şəhər əhalisinin sayı 17 min, 2040-cı ilə qədər isə 20 min nəfərə çatacaq. Bununla əlaqədar olaraq, yaşayış fondu 1,5 dəfə artacaq, adambaşına düşən yaşayış sahəsi isə 20 kvadratmetrdən 25 kvadratmetrə qədər yüksələcək. Ümumilikdə 192 min kvadratmetr yeni yaşayış sahəsinin tikintisi nəzərdə tutulur ki, bunun 117 min kvadratmetri birinci inkişaf mərhələsinə aiddir. Şəhərdə yeni yaşayış fondunun əsasını azmərtəbəli çoxmənzilli binalar təşkil edəcək.
Eyni zamanda, sosial infrastrukturun genişləndirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, məktəblərdə şagird yerlərinin sayı 2544-dən 2910-a qədər artırılacaq, uşaq bağçalarının tutumu isə 170 nəfərdən 1200 nəfərə çatdırılacaq ki, bu da əhalinin artan tələbatını tam qarşılayacaq.
Bütün ölkə ərazisində olduğu kimi, burada da ekoloji tarazlığın qorunması əsas prioritetlərdən biridir. Bu məqsədlə zərərli təsirə malik sənaye və nəqliyyat obyektlərinin yaşayış zonalarından kənarlaşdırılması, rekreasiya zonalarının sahəsinin 8,7 hektardan 19 hektara qədər genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Bu tədbirlər şəhərin ekoloji yükünün azaldılmasına və sakinlərin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəlib.
Küçə-yol infrastrukturunun inkişafı da planda öz əksini tapıb. Bu məqsədlə küçə və yol şəbəkəsinin ümumi uzunluğu 107 kilometrə çatdırılacaq. Layihələndirmə zamanı şəhərin bütün məhəllələrinin xidmət sahələrinə bərabər çıxış imkanı təmin ediləcək. İlk mərhələdə 5 kilometrdən artıq velosiped yollarının salınması nəzərdə tutulur. Bu isə gələcəkdə velosiped marşrutlarının genişləndirilməsi və ekoloji nəqliyyat mühitinin təşkili üçün baza rolunu oynayacaq.
Şəhərdə dəmir yolu nəqliyyatı ilə inteqrasiya olunmuş müasir bir logistik mərkəz də yaradılacaq. Bu mərkəz sənaye və kənd təsərrüfatı məhsullarının qəbul edilməsi, saxlanması və daşınmasında mühüm rol oynayacaq, şəhərin iqtisadi dövriyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək.
Eyni zamanda, Qovlar şəhərində sənaye potensialının artırılması nəzərdə tutulur. Belə ki, mövcud müəssisələrin genişləndirilməsi ilə yanaşı, səkkiz yeni sənaye obyektinin yaradılması planlaşdırılır. Yeni sənaye zonası təkcə şəhərin iqtisadi inkişafına deyil, eyni zamanda məşğulluğun artmasına mühüm töhfə verəcək.
Qovlarda “yaşıl” turizm, etnoturizm və ekoturizm kimi alternativ sahələrin təşviqi və müasir istirahət zonalarının yaradılması da diqqət mərkəzindədir. Bu həm yerli sakinlər, həm də şəhərin qonaqları üçün yeni istirahət imkanları yaradacaq.

Утвержден «Генеральный план развития города Говлар до 2040 года» согласно соответствующему Постановлению Кабинета Министров
Согласно соответствующему Постановлению Кабинета Министров утвержден «Генеральный план развития города Говлар до 2040 года».
Документ, подготовленный по заказу Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, является первой стратегической концепцией развития Говлара и направлен на создание современной и комфортной среды проживания, сохранение сельскохозяйственных земель и исторической идентичности.
Расположенный на территории Товузского района Говлар с 2012 года имеет статус города. Согласно утвержденному плану, с 2027 года здесь начнется строительство новых жилых массивов. В частности, в центре города будут снесены старые постройки, на месте которых возведут современные жилые комплексы в 5–8 этажей.
По прогнозам, к 2027 году численность населения города достигнет 17 тысяч, а к 2040 году — 20 тысяч человек. В связи с этим жилой фонд увеличится в 1,5 раза, а жилплощадь на душу населения возрастет с 20 до 25 квадратных метров. Всего планируется построить 192 тысячи квадратных метров нового жилья, из которых 117 тысяч квадратных метров относятся к первому этапу развития. Основу нового жилищного фонда составят малоэтажные многоквартирные дома.
Одновременно планируется расширение социальной инфраструктуры. Так, количество ученических мест в школах увеличится с 2544 до 2910, а вместимость детских садов — со 170 до 1200 человек, что полностью удовлетворит растущий спрос населения.
Как и на всей территории страны, здесь одной из главных приоритетов является сохранение экологического баланса. С этой целью предусматривается вынесение промышленных и транспортных объектов с вредным воздействием за пределы жилых зон, а также расширение площади рекреационных зон с 8,7 до 19 гектаров. Эти меры направлены на снижение экологической нагрузки города и повышение качества жизни его жителей.
Развитие улично-дорожной инфраструктуры также нашло отражение в плане. С этой целью общая протяженность улично-дорожной сети будет доведена до 107 километров. При проектировании будет обеспечен равный доступ всех кварталов города к сервисным зонам. На первом этапе предусмотрено строительство более 5 километров велосипедных дорожек. Это станет базой для дальнейшего расширения веломаршрутов и формирования экологически чистой транспортной среды.
В городе будет создан современный логистический центр, интегрированный с железнодорожным транспортом. Этот центр сыграет важную роль в приеме, хранении и транспортировке промышленных и сельскохозяйственных продуктов, значительно укрепив экономический оборот города.
Одновременно предусматривается увеличение промышленного потенциала Говлара. Помимо расширения существующих предприятий, планируется создание восьми новых промышленных объектов. Новая промышленная зона внесет важный вклад не только в экономическое развитие города, но и в рост занятости.
В центре внимания также продвижение таких альтернативных сфер, как «зеленый» туризм, этнотуризм и экотуризм, а также создание современных зон отдыха. Это создаст новые возможности для досуга как местных жителей, так и гостей города.