Ədliyyə Nazirliyi və KOBİA biznes assosiasiyalarla görüş keçirib
Noyabrın 3-də Ədliyyə Nazirliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə müxtəlif sektorlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların icitimai birliklərinin üzvləri ilə görüş keçirilib.
“Ədliyyə sahəsində həyata keçirilən institusional və qanunvericilik yeniliklərinin sahibkarlığın inkişafına təsiri, eləcə də hüququn aliliyinin qorunması və ölkənin davamlı inkişafındakı rolu” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə 20-yə yaxın biznes assosiasiyanın təmsilçiləri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Görüşün məqsədi dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, biznes subyektlərinin fəaliyyətinə dəstəyin artırılması və ölkəmizdə sahibkarlıq mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına töhfə vermək olub.
Tədbirdə çıxış edən ədliyyə naziri Fərid Əhmədov ədliyyə sahəsində fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə şəffaflığın təmin edilməsi və səmərəliliyin artırılması istiqamətində son illər ərzində Nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə qanunvericilik və institusional tədbirlərin həyata keçirilməsi barədə danışıb. Nazir dövlət-özəl tərəfdaşlığının müxtəlif sahələrin inkişafında mühüm rol oynadığını, xüsusən də özəl sektor tərəfindən irəli sürülən təklif və təşəbbüslərin nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə aparılan islahatlara mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, həyata keçirilən hüquqi və institusional tədbirlərdə sahibkarların da yaxından iştirakı qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov qeyd edib ki, sahibkarlıq fəaliyyəti dinamik inkişaf etdiyi üçün yeni çağırışlar və tələblər qanunvericilikdə adekvat şəkildə əks olunmalıdır. Bildirilib ki, KOBİA bu sahədə aparılan institusional islahatları yaxından izləyir və KOB-ların hüquqi mühitlə bağlı ehtiyac və çağırışlarını müvafiq dövlət qurumlarına çatdırır. Eyni zamanda bu istiqamətdə sahibkarların hüquqi maarifləndirilməsi məqsədilə tematik görüşlər və təlimlər təşkil olunur, ədliyyə orqanları ilə birgə institusional dialoqun gücləndirilməsi sahəsində əməkdaşlıq edilir, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər aidiyyəti üzrə təqdim olunur. Biznes mühitinin inkişafında, sahibkarlıqla bağlı qanunverciliyin təkmilləşdirilməsi prosesində sahə üzrə maraqlı tərəflərin, o cümlədən sahibkarların və biznes assosiasiyaların iştirakı əhəmiyyətlidir. Sahibkarların təklifləri praktiki ehtiyaclara söykəndiyi üçün onların fikir və təkliflərinin nəzərə alınması iqtisadi fəaliyyətin tənzimlənməsində çevik və effektiv yanaşmaların tətbiqinə imkan yaradır.
Görüş çərçivəsində sahibkarların fikir və təklifləri dinlənilib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Sahibkarların səsləndirdiyi fikir və təkliflərin Ədliyyə Nazirliyi və KOBİA tərəfindən birgə işçi qaydada icrasının təmin olunması, bununla bağlı qurumlararası məsul şəxslərin müəyyən edilməsi qərara alınıb.

Министерство юстиции и KOBİA провели встречу с бизнес-ассоциациями
3 ноября состоялась встреча членов общественных объединений предпринимателей, действующих в различных секторах, организованная совместно Министерством юстиции и Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA).
Мероприятие было посвящено теме «Влияние институциональных и законодательных нововведений, реализованных в сфере юстиции, на развитие предпринимательства, а также роль верховенства права в обеспечении устойчивого развития страны». Во встрече приняли участие представители около 20 бизнес-ассоциаций и предприниматели.
Целью встречи стало укрепление сотрудничества между государственным и частным секторами, повышение поддержки деятельности бизнес-субъектов и внесение вклада в дальнейшее совершенствование предпринимательской среды в нашей стране.
Выступая на мероприятии, министр юстиции Фарид Ахмедов рассказал о законодательных и институциональных мерах, реализованных в последние годы в рамках совершенствования деятельности в сфере юстиции, обеспечения прозрачности и повышения эффективности. Министр отметил, что государственно-частное партнёрство играет важную роль в развитии различных сфер, и особенно подчеркнул, что предложения и инициативы, выдвигаемые частным сектором, вносят значительный вклад в реформы, проводимые по направлениям деятельности министерства. Было отмечено, что активное участие предпринимателей в осуществляемых правовых и институциональных мерах имеет важное значение для достижения поставленных целей.
Председатель Правления KOBİA Орхан Мамедов отметил, что предпринимательская деятельность развивается динамично, поэтому новые вызовы и требования должны адекватно отражаться в законодательстве. Он сообщил, что KOBİA внимательно отслеживает проводимые в этой сфере институциональные реформы и доводит до соответствующих государственных органов потребности и вызовы, с которыми сталкиваются субъекты малого и среднего бизнеса в правовой среде. Одновременно в этом направлении организуются тематические встречи и тренинги с целью правового просвещения предпринимателей, осуществляется сотрудничество с органами юстиции по укреплению институционального диалога, а предложения по совершенствованию законодательства представляются в соответствующие инстанции. Участие заинтересованных сторон, включая предпринимателей и бизнес-ассоциации, имеет большое значение для развития бизнес-среды и совершенствования законодательства, связанного с предпринимательством. Поскольку предложения предпринимателей основаны на практических потребностях, их учет способствует внедрению гибких и эффективных подходов в регулировании экономической деятельности.
В рамках встречи были заслушаны мнения и предложения предпринимателей, проведены обсуждения в направлении расширения сотрудничества. Было решено обеспечить совместное выполнение предложений предпринимателей Министерством юстиции и KOBİA в рабочем порядке, а также определить ответственных лиц от соответствующих структур.