2024-cü ildə Azərbaycanda dövlət satınalmaları üzrə 19 min 602 dəfə satınalma proseduru baş tutub. Satınalmaların ümumi məbləği 9 milyard 845 milyon manat təşkil edib.
FED.az xəbər verir ki, ötən il satınalmaların sayca yarısı, məbləğ baxımından isə yarıdan çoxu bir mənbə üsulu ilə olub.
Belə ki, ümumi satınalmaların sayca 50,1%-i və ya 9 821 satınalma tenderlə baş verib. Təqribən elə bu qədər – 9 871 satınalma isə bir mənbədən olub.
Məbləğ baxımından isə hələ də bir mənbədən satınalmalar tender üsulu ilə satınalmadan xeyli artıqdır. Belə ki, 2024-cü ildə ümumilikdə 9 milyard 845 milyon manatlıq satınalma olub.
Bunun 5 milyard 356 milyon manatı və ya 54%-i bir mənbədən olub.
Tender yolu ilə satınalmalar isə yalnız 4 milyard 489 milyon manat olub, yəni ümumi satınalmaların 46%-i.
Başqa sözlə bir mənbədən satınalmalar tender üsulu ilə olanlardan 867 milyon manat artıq olub.
Son illər dövlər satınalmaları sahəsində aparılan islahatlara və bu sahədə ciddi nəzarətin artmasına baxmayaraq, bir mənbədən satınalmalar azalmayıb, əksinə artıb.
Çünki 2023-cü ildə bir mənbə üsulu ilə satınalmalar daha az idi.
Belə ki, 2023-cü ildə ölkə üzrə ümumilikdə 7 milyard 545 milyon manat satınalma həyata keçirilib. Bunun 4 milyard 690 milyon manatı müsabiqə, yəni tenderlər ilə, 2 milyard 855 milyon manatı isə bir mənbədən aparılıb. Yəni ümumi məbləğin 62%-i tender, 38%-i bir mənbə ilə xərclənib.
2023-cü ildə bir mənbədən satınalmaların sayı da az olub. Belə ki, ötən il ölkədə ümumilikdə 12 483 satınalma olub, onlardan 7818-i və ya 63%-i tenderlə, 4 665-i və ya 37%-i isə bir mənbə ilə həyata keçirilib.
Başqa sözlə, 2023-cü illə müqayisədə 2024-cü ildə bir mənbədən satınalmaların sayı 5 126 ədəd və ya 2,1 dəfə artıb. Bir mənbə ilə satınalmaların məbləği isə 2,5 milyard manat və ya 87,5% artıb.
2024-cü ildə say baxımından müsabiqə əsaslı satınalmaların 18,3%-i (1849 müqavilə) və bir mənbədən satınalmaların isə 42,9%-i (4231 müqavilə) 5000 manatdan az məbləğlə həyata keçirilib. Bu artım yeni qanunvericiliyin tətbiqi nəticəsində kiçik həcmli satınalmaların da qanunun tətbiqi dairəsinə daxil edilməsi ilə bağlı olub. Nəticə etibarilə bu, dövlət satınalmaları qanunu ilə əhatə olunan məbləğin artmasına xidmət etsə də, eyni zamanda, inzibati yükün və texniki çətinliklərin artmasına səbəb olub
Hesablama Palatasının apardığı araşdırmalar göstərir ki, dövlət qurumları bir mənbədən satınalmanın belə çox olmasını iki səbəblə izah edirlər: təcili tələbat (63,8%) və konkret təchizatçının unikal mövqeyi (42,6%).
Bununla yanaşı, təcili tələbatın yaranmasının əsas səbəbləri sırasına nəqliyyat vasitələrinin alınması, yemək təminatı xidmətinin satın alınması (cari təminat üçün), yenidən qurulması və tikintisi uzun müddət davam edəcək işlərin aparılması, geyim dəstlərinin alınması və s. məsələlər aid edilib.
Bununla yanaşı, Palata qeyd edir ki, bəzi hallarda əvvəlcədən dəqiq tarixləri müəyyən edilmiş tədbirlərin təşkili və keçirilməsi, həmin tədbirlər üzrə bir sıra xidmətlərin göstərilməsi də təcili tələbat səbəbi göstərilməklə bir mənbədən satınalma metodu ilə həyata keçirilib.
Bir mənbədən alışın daha bir səbəbi də satınalma predmetinin yalnız konkret bir təchizatçıda mövcudluğu və onun bu məhsul üzərində xüsusi hüquqlara malik olması olub.
Amma Palata yenə də qeyd edir ki, bəzi hallarda ölkə bazarında rəqabət şəraiti olduğu halda, yəni hər hansı malı və xidməti bir deyil bir neçə şirkət satdığı halda, “tək təchizatçı” səbəbi göstərilməklə mallar bir mənbədən alınıb.
Palatanın araşdırması göstərib ki, 2024-cü ildə say baxımından müsabiqə əsaslı satınalmaların 18,3%-i (1849 müqavilə) və bir mənbədən satınalmaların isə 42,9%-i (4231 müqavilə) 5000 manatdan az məbləğlə həyata keçirilib. Bu artımın səbəbi odur ki, yeni qanunvericiliyin tətbiqi nəticəsində kiçik həcmli satınalmalar da qanunun tətbiqi dairəsinə daxil edilib.
Ümumilikdə bu yenilik dövlət satınalmaları qanunu ilə əhatə olunan məbləğin artmasına xidmət etsə də, eyni zamanda, dövlət qurumları üçün inzibati yükün və texniki çətinliklərin artmasına səbəb olub.

Почему в государственных учреждениях так много закупок у одного источника? – Палата объяснила причину
В 2024 году в Азербайджане состоялось 19 602 процедуры государственных закупок. Общая сумма закупок составила 9 миллиардов 845 миллионов манатов.
Как сообщает FED.az, в прошлом году половина закупок по количеству и более половины по сумме была осуществлена методом закупки у одного источника.
Так, 50,1% от общего количества закупок, или 9 821 закупка, были проведены через тендер. Почти столько же — 9 871 закупка — были сделаны у одного источника.
С точки зрения суммы, закупки у одного источника всё ещё значительно превышают тендерные закупки. В 2024 году общий объём закупок составил 9 миллиардов 845 миллионов манатов, из которых 5 миллиардов 356 миллионов манатов, или 54%, пришлось на закупки у одного источника.
Закупки через тендер составили лишь 4 миллиарда 489 миллионов манатов, то есть 46% от общего объёма. Другими словами, закупки у одного источника превысили тендерные закупки на 867 миллионов манатов.
Несмотря на проводимые в последние годы реформы в сфере госзакупок и усиление контроля в этой области, закупки у одного источника не сократились, а наоборот — увеличились.
Так, в 2023 году общий объём закупок по стране составил 7 миллиардов 545 миллионов манатов. Из них 4 миллиарда 690 миллионов (62%) пришлись на тендеры, а 2 миллиарда 855 миллионов (38%) — на закупки у одного источника.
В 2023 году количество закупок у одного источника также было меньше. В частности, в прошлом году всего состоялось 12 483 закупки, из которых 7 818 (63%) прошли через тендер, а 4 665 (37%) — у одного источника.
Иными словами, по сравнению с 2023 годом, в 2024 году количество закупок у одного источника увеличилось на 5 126 единиц, или в 2,1 раза. Сумма закупок у одного источника выросла на 2,5 миллиарда манатов, или на 87,5%.
В 2024 году 18,3% закупок, проведённых на конкурсной основе (1 849 контрактов), и 42,9% закупок у одного источника (4 231 контракт) были осуществлены на сумму менее 5 000 манатов. Этот рост связан с тем, что в результате применения нового законодательства малые закупки также были включены в сферу регулирования закона о госзакупках. В результате этого общая сумма, охваченная законом о госзакупках, увеличилась, но одновременно возросли административная нагрузка и технические сложности.
Исследования, проведённые Счётной палатой, показывают, что государственные органы объясняют столь высокую долю закупок у одного источника двумя причинами: срочная потребность (63,8%) и уникальное положение конкретного поставщика (42,6%).
К основным причинам возникновения срочной потребности отнесены: приобретение транспортных средств, закупка услуг питания (для текущего обеспечения), проведение работ по реконструкции и строительству, которые длятся длительное время, закупка комплектов одежды и др.
Кроме того, Счётная палата отмечает, что в ряде случаев организация и проведение мероприятий, даты которых были заранее точно определены, а также предоставление ряда услуг по этим мероприятиям также проводились методом закупки у одного источника под предлогом «срочной потребности».
Ещё одной причиной закупок у одного источника было наличие предмета закупки только у конкретного поставщика и его исключительные права на данный продукт.
Однако Палата также отмечает, что в некоторых случаях, несмотря на наличие конкурентной среды на внутреннем рынке, когда определённые товары или услуги предлагались несколькими компаниями, закупки всё же проводились у одного источника под предлогом «единственного поставщика».
Исследование Палаты показало, что в 2024 году 18,3% закупок на конкурсной основе (1 849 контрактов) и 42,9% закупок у одного источника (4 231 контракт) были осуществлены на сумму менее 5 000 манатов. Причина этого заключается в том, что с введением нового законодательства малые закупки также вошли в сферу действия закона о госзакупках.
В целом это нововведение, с одной стороны, способствовало увеличению суммы, охватываемой законом о госзакупках, а с другой — привело к росту административной нагрузки и технических трудностей для государственных органов.