Bakı Şəhərinin 2040-cı ilədək İnkişafı üçün Strateji Şəhərsalma Layihələrini Dəstəkləmək Üzrə İşçi Qrup Yaradıldı
Bakıda Böyükşor gölü ətrafında, Heydər Əliyev və Ziya Bünyadov prospektləri arasında yerləşən ərazilərinin, Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu ətrafında olan ərazilərinin dövlət-özəl tərəfdaşlığı modeli çərçivəsində razılaşdırılmış konseptual layihələr əsasında yenidən qurulması Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı sərəncamda öz əksini tapıb.
Sərəncama əsasən,
Bakı şəhərinin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində strateji əhəmiyyətli şəhərsalma təşəbbüslərinin dəstəklənməsi üzrə İşçi qrupu yaradılıb. Sözügedən işlərin həyata keçirilməsi üçün investisiya qoyuluşuna zəruri şərait yaradılmasını, həmin layihələr üzrə investisiya müqavilələrinin şərtlərinin razılaşdırılmasını və digər zəruri tədbirlərin görülməsini təmin etmək İşçi qrupuna həvalə edilib.
Məqsəd Bakı şəhərində dayanıqlı və inkluziv şəhər inkişafını təmin edən müasir şəhərsalma təşəbbüslərinə, o cümlədən çoxmərkəzli şəhər və şəhər içində şəhər konsepsiyalarına əsaslanan layihələrə (şəhərsalma investisiya layihələri) investisiyaların cəlb edilməsi, bu növ layihələrin həyata keçirilməsi niyyətini bildirmiş investorlara layihələrin reallaşdırılmasına aidiyyəti dövlət orqanları (qurumları) tərəfindən dəstək göstərilməsi və onun müvafiq institusional çərçivə vasitəsilə əlaqələndirilməsidir.

Создана Рабочая группа по поддержке стратегических градостроительных проектов развития города Баку до 2040 года
В подписанном премьер-министром Али Асадовым распоряжении отражено проведение реконструкции территорий, расположенных вокруг озера Бёюкшор в Баку, между проспектами Гейдара Алиева и Зии Буниятова, а также территорий вокруг Нефтеперерабатывающего завода имени Гейдара Алиева, на основе согласованных концептуальных проектов в рамках модели государственно-частного партнёрства.
Согласно распоряжению, создана Рабочая группа по поддержке стратегически важных градостроительных инициатив в направлении социально-экономического развития города Баку. Рабочей группе поручено обеспечить создание необходимых условий для инвестирования в реализацию указанных работ, согласование условий инвестиционных соглашений по этим проектам и выполнение других необходимых мероприятий.
Целью является привлечение инвестиций в современные градостроительные инициативы, обеспечивающие устойчивое и инклюзивное развитие города Баку, в том числе в проекты, основанные на концепциях полицентричного города и «города в городе» (градостроительные инвестиционные проекты). Государственные органы (структуры) должны оказывать поддержку инвесторам, заявившим о намерении реализовать такого рода проекты, и координировать их посредством соответствующей институциональной рамки.