2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında 1988 ailə kirayə üsulu ilə mənzil sahibi olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 yanvar 2019-cu il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu tərəfindən şəxsi yığımları yetərli olmayan vətəndaşların mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizminin icrası uğurla davam etdirilir.
2025-ci il oktyabrın 1-nə olan məlumata görə, bu mexanizm vasitəsilə 8245 vətəndaş və ya ailə özünün mənzil şəraitini yaxşılaşdırıb ki, bunların da 1988-i cari ilin yanvar-sentyabr aylarında bağlanmış müqavilələrin payına düşür. Satmaq öhdəliyi ilə kirayə yolu ilə mənzil sahibi olan vətəndaşların 58 faizindən çoxunu gənclər və gənc ailələr təşkil edir.
Qeyd edək ki, indiyədək satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi çərçivəsində Fond tərəfindən vətəndaşlara 17 ünvanda mənzillər təqdim edilib. Onlardan 8-i Bakı şəhərində, 6-sı Abşeron rayonunda, 3-ü isə Sumqayıt şəhərində yerləşir.
Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə (məktəb, bağça, səhiyyə ocaqları) yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir edilib, isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, eyni zamanda həmin mənzillərin mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb.

В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 25 января 2019 года, Фонд ипотечного кредитования и гарантий успешно продолжает реализацию механизма аренды с обязательством последующего выкупа, направленного на улучшение жилищных условий граждан, не располагающих достаточными личными сбережениями для приобретения жилья.
По состоянию на 1 октября 2025 года, с использованием данного механизма свои жилищные условия улучшили 8 245 граждан и семей, из которых 1 988 договоров были заключены в январе–сентябре 2025 года. Более 58% граждан, ставших владельцами жилья по этому механизму, составляют молодежь и молодые семьи.
На сегодняшний день в рамках механизма аренды с правом выкупа Фонд предоставил гражданам квартиры в 17 жилых комплексах — 8 в городе Баку, 6 в Абшеронском районе и 3 в городе Сумгаит.
Предлагаемые квартиры расположены в современных жилых комплексах с просторными дворами для отдыха и в непосредственной близости от основных инфраструктурных объектов — школ, детских садов и медицинских учреждений. Все квартиры новые, отремонтированы с использованием современных строительных материалов, оснащены системой отопления (включая комбинированные котлы), а также счетчиками воды, газа и электроэнергии. Права собственности на данные квартиры зарегистрированы в государственном порядке.